Księgowość – zawód w cenie

Posiadanie własnej księgowości to podstawa dla wielu firm. Obecnie prowadzą ją nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale także średnie i małe działalności gospodarcze. Będąc zainteresowanym, można zdecydować się na kilka form zatrudnienia. Oprócz standardowego etatu coraz większą popularnością cieszą się prywatne biura rachunkowe. Wielu księgowych wybiera też pracę na własną rękę, w ramach której wykonuje jednostkowe zlecenia finansowe.

 

Profesjonalna księgowość w Rzeszowie

Praca w księgowości — księgowość to duża odpowiedzialność


Najważniejszym obowiązkiem księgowego jest kontrola nad zestawieniami finansowymi i bieżące nadzorowanie całej rachunkowości. Księgowy prowadząc całokształt finansowy firmy, jest także pośrednikiem w kontaktach z instytucjami skarbowymi i prawymi. Najważniejsze cechy potrzebne do wykonywania zawodu księgowego to dobra pamięć, skrupulatność i wielozadaniowość. Jednocześnie księgowy powinien mieć umiejętność analitycznego myślenia, rzetelność, dokładność oraz odporność na stres. Z racji upowszechnienia elektronicznych ewidencji w zawodzie ważnym jest też umiejętność obsługi komputera i podstawy nawigacji w bazach danych.

Biuro księgowe

Jak zostać księgowym?


Ważnym kryterium jest wykształcenie średnie lub wyższe. Polecane są kierunki ekonomiczne i bankowe, np. finanse i rachunkowość, ekonomia czy zarządzanie. Istnieją też studia podyplomowe połączone z nauką konkretnej specjalizacji. Obie te opcje wiążą się też z koniecznością odbycia praktyki księgowej w jednostce rachunkowej. Warto też zainteresować się specjalnymi kursami na różnych poziomach zaawansowania. Na kursach można też nauczyć się obsługi konkretnych programów rachunkowych, co może pomóc w zdobyciu pracy. Od Lipca 2002 roku Ministerstwo Finansów prowadzi certyfikację zawodu księgowego. Osoby z wykształceniem średnim muszą odbyć dwuletnią praktykę i zdać egzamin w Ministerstwie Finansów, a osoby z wykształceniem wyższym mogą uniknąć egzaminu, jeśli przejdą trzyletnią praktykę.

Zatrudnienie biura rachunkowego.


Prowadząc własną firmę, warto pomyśleć o zatrudnieniu biura rachunkowego zamiast zwykłego pracownika. Biuro rachunkowe zazwyczaj jest tańszą opcją, omijają nas wtedy koszty z zakupu specjalistycznej literatury, szkoleń i kursów. Zatrudnienie księgowego do firmy wiązałoby się też z zakupem wyposażenia miejsca pracy. Biuro odpowiada w pełni za wszystkie wyrządzone szkody. Warte uwagi jest biuro rachunkowe w Rzeszowie, firma Accent zajmuję się obsługą finansowo-księgową i kadrowo-płacową dla małych i średnich przedsiębiorstw. Oferują oni klientom wszechstronną pomoc w prowadzeniu działalności poprzez szeroką gamę usług księgowych.

Komentowanie wyczone.