Pierwsze kroki w gastronomii

„Chcę założyć własną restaurację” – ambitny cel, lecz napotkamy sporo trudności zanim uda się go zrealizować. Czeka nas szereg planów, decyzji oraz opłat. Przede wszystkim potrzebujemy lokalu, planu technologicznego lokalu oraz oszacowania kosztów całego przedsięwzięcia. Na poszczególne etapy składa się wiele detali, które będziemy musieli przeanalizować, aby nasza wymarzona restauracja mogła dobrze prosperować.

Profesjonalny projekt technologiczny

Dobór odpowiedniego lokalu

Najważniejszym czynnikiem jest położenie lokalu. Wielkie znaczenie ma to, czy będzie on poza miastem, czy w centrum miasta. Wpływa to na liczbę naszych klientów. Dobrym pomysłem jest wynajęcie miejsca w galerii handlowej, chociaż koszty niestety diametralnie podskoczą. Ważnym czynnikiem jest też piętro, na jakim znajduje się restauracja. Najlepsza opcja to oczywiście parter. Dużym ułatwieniem może być także przejęcie lokum po byłej gastronomii, zmniejszy to nasze koszty dostosowania lokalu do takiej branży.

Projekt lokalu gastronomicznego

Koszty przystosowania lokalu

Istnieje wiele różnych rzeczy, za które będziemy musieli zapłacić, aby nasz lokal mógł funkcjonować zgodnie z prawem. Pierwszą z nich jest projekt architektoniczny, który powinien mieć już właściciel budynku. Jeśli go jednak nie ma, to jest to koszt w wysokości kilku tysięcy złotych. Niezbędnym do odbioru lokalu przed Sanepid jest badanie wody (ok. 300 zł). W większości przypadków potrzebny jest remont pomieszczeń. Ciężko wstępnie oszacować koszty architektów, ekipy budowlanej itp., gdyż zależy to od tego, jakie firmy wybierzemy oraz powierzchni naszego lokalu. Bardzo ważny jest również projekt technologiczny, którego koszty wahają się od 900 zł do nawet 5000 zł. Na koniec musi zatwierdzić go rzeczoznawca i dopiero wtedy możemy przejść do działania by nasz lokal zaczął powstawać.

Projekt technologiczny

Projekt technologiczny powinien być pierwszą rzeczą, którą należy się zająć po znalezieniu odpowiedniego lokalu. Określa on rozmieszczenie elementów wodno-kanalizacyjnych oraz przyłączy elektrycznych. Pomaga również zaplanować zakup i rozmieszczenie sprzętu gastronomicznego i wykonać odpowiedni projekt lokalu gastronomicznego. Najkorzystniejszą drogą na stworzenie takiego projektu jest skorzystanie z usług fachowców. Wyspecjalizowana firma zajmuje się projektowaniem usytuowania wyposażenia kuchni, tak by było ono ergonomiczne oraz wygodne w użytkowaniu dla klientów i pracowników. Oferuje plany dla każdego rodzaju obiektów, w których znajduje się jakiekolwiek zaplecze gastronomiczne. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu pomaga klientom przejść „bezkolizyjnie” przez etap planowania, bo błędy wtedy przynoszą największe straty w przyszłości.

Komentowanie wyczone.