8 medali zawodników MKS Halicz Ustrzyki Dolne

8 medali zawodników MKS Halicz Ustrzyki Dolne na Mistrzostwach Polski w Biegach Górskich na krótkim dystansie, Złoty Stok, 4.11.2011
Redakcja: Krzysztof Lachowski

Tegoroczne Mistrzostwa Polski w Biegach Górskich na Krótkim Dystansie odbyły się 4 listopada br. w miejscowości Złoty Stok. W latach ubiegłych impreza organizowana była w kwietniu na Górze Św. Anny.
W mistrzostwach uczestniczyła liczna reprezentacja zawodników MKS Halicz Ustrzyki Dolne oraz zawodnicy z LUKS Burza Rogi i MKS Stal Nowa Dęba.
Biegi odbywały się w grupach dziecięcych oraz młodzikach, juniorach młodszych i juniorach.
Bardzo dobrze w zawodach wystartowali Haliczanie zdobywając łącznie 8 medali: 3 złote, 3 srebrne i 2 brązowe.
Jako pierwsze pobiegły na dystansie 1200m dziewcząta ur. w 2000r. i młodsze. Pierwsze na metę przybiegły nasze dziewczęta:  Grabriela Sidor I miejsce i złoty medal,  a na drugim Wiktoria Armata – srebrny medal.
Kolejne z naszych zawodników pobiegły również na dystansie 1200m dziewczęta starsze ur. w 1998-99. Zgodnie z przewidywaniem to one wiodły prym i wszystkie przybiegły na V pierwszych miejscach:  I m-ce Joanna Bielec, II – Martyna Lachowska, III – Anna Ciszek, IV – Maria Kopeć i V – Justyna Augustyn. Justynka niesteły miała pecha, gdyż podczas biegu nieszczęśliwie wywróciła się na bardzo trudnej trasie, mocno się potłukła i niestety nie mogła utrzymać bardzo wysokiej pozycji jaką zajmowała podczas biegu.
Następnie, nasz jedyny reprezentant w biegu chłopców starszych, Mateusz Kuliga pobiegł bardzo dobrze i zajął wysokie IV miejsce.
W kolejnym biegu młodziczek na dystansie 1400m również Edytka Bielec miała pecha, gdyż na bardzo trudnym, stromym i wąskim odcinku trasy została przypadkowo popchnięta przez rywalki i bardzo dużo straciła. Później mimo świetnego biegu nie zdążyła już wyprzedzić przeciwniczki na medalowe miejsce, ale i tak V pozycja w takich okolicznościach to bardzo duży skuces naszej zawodniczki, tym bardziej, że rywalkami Edytki były czołowe zawodniczki w kraju nie tylko w biegach górskich, ale też z niedawnych nieoficjalnych Mistrzostw Polski Młodzików – Małego Mitingu im. Janusza Kusocińskiego z Filipowską Agnieszką z Lkb Rudnik, Dias Magdaleną – Wks Flota Gdynia i Gębarzewską Moniką – Mks Parasol Wrocław oraz Kamilą Zatorską z LUKS Burza Rogi (córka najsłynniejszej polskiej biegaczki górskiej Izabeli Zatorskiej) na czele. W biegu młodzików nasze województwo reprezentował Marcin Kuliga z LUKS Burza Rogi i zdobył dla klubu i województwa brązowy medal.
Następnie do rywalizacji przystąpiły juniorki młodsze (1995-94). W biegu tym na dystansie 2400m wystartowały dwie nasze zawodniczki i obie zajęły bardzo wysokie lokaty. Kamila Kobos zdobyła srebrny medal, a Patrycja Śliwiak bardzo dobre IV miejsce. W biegu tym zwyciężyła Katarzyna Wojciechowska (MKS Stal Nowa Dęba) również tak, jak Kamila reprezentantka kraju w czerwcowych Mistrzostwach Europy w Słowenii.
Po dziewczętach na trasę 4600m  wybiegli juniorzy młodsi. Na starcie stanęła cała czołówka biegaczy górskich w tej kategorii wiekowej z złotym i brązowym medalistą Mistrzostw Europy oraz brązowym medalistą Mistrzostw Polski na długich dystansach rozegranych w sierpniu u nas w Ustrzykach Dolnych. Bardzo dobrze w tej rywalizacji spisał się nasz Patryk Lachowski, który w tej doborowej stawce zdobył brązowy medal, potwierdzając tym samym, że miejsce w reprezentacji kraju na Mistrzostwa Europy w Słowenii w pełni się mu należały. Przypomnę, że na tej imprezie nasi zawodnicy zawojowali Europę zdodbywając zespołowo złoty medal oraz indywidualnie I miejsce zajął Rafał Matuszczak, III Marcin Żychski a Patryk Lachowski XII.
Po biegu juniorów młodszych wystartowały na dystansie 2400m juniorki. W biegu tym nie zawiodła nasza Marta Orłowska, która w gronie kilku bardzo mocnych rywalek zwyciężyła i zdobyła kolejnych dla Ustrzyk złoty medal Mistrzostw Polski.
W biegu juniorów startował srebrny medalista Mistrzostw Świata w biegach Górskich w konkurencji zespołowej (Tirana – Albania) Jakub Rygiel z LUKS Burza Rogi. Rywalami Kuby byli zawodnicy, którzy ubiegali się o miejsce w reprezentacji na tą imprezę. Jednak to Kuba w świetnym, zwycięskim biegu potwierdził, że to jemu należało się miejsce w reprezentacji na tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów i Seniorów w tej dyscyplinie sportu.
Zawody te zaoawocowały 11 medalami zawodników z naszego województwa: 8 dla MKS Halicz Ustrzyki Dolne, 2 dla LUKS Burza Rogi i 1 dla MKS Stal Nowa Dęba.