Dolny Śląsk: gdzie można wyrobić paszport?

Zniknęły kolejki przed polskimi biurami paszportowymi. Nie dlatego, że skończyła się wojna na Ukrainie, ale po prostu Polacy zrozumieli, że paszport lepiej mieć niż nie mieć. Liczba złożonych wniosków wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu z wiosną ubiegłego roku. Największy wzrost zainteresowania nastąpił po inwazji Rosji na Ukrainę. Ludzie doszli do wniosku, że paszport lepiej mieć niż nie mieć.

Innym powodem jest to, że wiele krajów zniosło ograniczenia pandemiczne i reaktywowało turystykę. Tradycyjnie przed świętami zawsze oznaczało to duży ruch w biurze paszportowym. Jednak nigdy nie był tak duży jak 2022. Jak przyznają pracownicy Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, na obecną sytuację wpływa również fakt, że w roku „pierwszym”, tj. 1991, 2001 czy 2011 większość paszportów straciła dziesięcioletnią ważność. Na razie tak zwany „boom” nadchodzi w 2021 r., ale wielu zwlekało z ubieganiem się o nowe dokumenty z powodu pandemii.

Dolnośląski Urząd Wojewódzki umożliwia uzyskanie paszportu. Dla kandydatów zostało otwartych 15 stanowisk. Jednak zdolność biura do obsługi klientów jest ograniczona. Osoby stojące w 25-metrowej kolejce nie były pewne, czy zostaną obsłużone. Dostęp w określonych godzinach można rejestrować przez Internet. Dziennie jest 80 miejsc, które są już zajęte 5 minut po uruchomieniu systemu. Potrzebuję paszportu, aby wyjechać na wakacje do USA. Stałem w kolejce przez 2 godziny z osobami, które miały pełną aplikację i tymi, którzy chcieli ją pobrać. Przed godziną 12:00 wyszedłeś, złożyłeś formularz zgłoszeniowy i powiedziałeś, że wszyscy mogą iść do domu, bo dziś biuro nie będzie już zatrudniać – powiedziała Aleksandra, studentka z Wrocławia.

Na paszport trzeba jeszcze poczekać około miesiąca. Przyjmowanie wniosków jest ograniczone, ponieważ system rejestracji wniosków obejmuje cały kraj, a obciążenie jest duże. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wnioskodawców, Kancelaria Komornicza otworzyła 3 nowe punkty regionalne w powiatach dzierżoniowskim, kłodzkim i ząbkowickim. Wnioski paszportowe można składać w dowolnym terminie w Polsce, dlatego część Dolnoślązaków decyduje się na szukanie wolnych terminów poza województwem. Wypełnione dokumenty należy odebrać w miejscu składania wniosków. W województwie jest jeszcze 8 innych punktów paszportowych, ale tam mogą obowiązywać wpisy z datą.

Komentowanie wyczone.