Znaczek artysty Zbigniewa Wodeckiego zaprezentowany przez Pocztę Polską w Krakowie

Poczta Polska Kraków zaprezentowała w piątek powiększony znaczek na cześć wokalisty, multiinstrumentalisty i kompozytora Zbigniewa Wodeckiego. Uroczystość odbyła się w Krakowie – rodzinnym mieście artysty, który związany jest z jego życiem zawodowym i prywatnym. „Gest Poczty Polskiej i pokazanie mojego ojca jako ważnej ikony – nie tylko w muzyce, ale w całej Polsce – było nie tylko wzruszające i warte zachodu, ale też uważam za konieczne” – powiedziała Katarzyna Wodecka-Stubbs, prezes Fundacja. Córka zmarłego artysty oceniła: „Fajne jest to, że znaczki mogą w tym czasie trafić do każdej rodziny”. „Myślę, że mój tata jest bardzo popularny i kochany w każdej rodzinie w Polsce, więc zawsze będzie z wami” – dodała prezes.

Prezentowane znaczki przedstawiają Wodeckiego trzymającego w ręku skrzypce – instrument z nim związany, który przez dziesięciolecia występował na wielu scenach w Polsce, zdobywając kolejne pokolenia wielbicieli. Na przykład starsi fani znają ją od czasów Piwnicy Pod Baranami, a młodsi fani pokochali jej wspólne działania z Mitch and the Mitch Band. Andrzej Bodziony, Wiceprezes Zarządu Poczty Polskiej przypomniał, że znaczki pochodzą z serii „Gwiazdy Muzyki Polskiej”, które zostały wyemitowane właśnie dla upamiętnienia i przypomnienia polskich postaci muzycznych, które przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny. Pierwszym był Krzysztof Krawczyk, w maju — w jego 72. urodziny i w 5. rocznicę śmierci — w ten sposób uczczono Zbigniewa Wodeckiego.

„Wydano 168 000 znaczków i są do kupienia w Urzędzie Pocztowym i wiadomo, że cieszy się popularnością wśród klientów. Zachęca się wszystkich do skorzystania z tych udogodnień, aby kupić nie tylko tę drobną publikację znaczkową, ale także inne, które uruchomiono w tym roku, – powiedział Bodziony. Zbigniew Wodecki – multiinstrumentalista, kompozytor, wokalista urodzony w Krakowie – zmarł w Warszawie ponad pięć lat temu w wieku 67 lat. Piosenkarz jest członkiem Piwnicy Pod Baranami i Anawy. Jako piosenkarz zadebiutował w latach 70. Z grupą związany jest od końca lat 60. Jest również muzykiem Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji, Krakowskiej Orkiestry Kameralnej, występował na ścieżce dźwiękowej do takich filmów jak Ziemia obiecana (1975) w reżyserii Andrzeja Wajdy. Znany jest z takich piosenek jak „Zaczynając od Bacha”, „Chałupy”, „Lubię wracać tam, gdzie kiedyś byłem”, „Powiedz mi tak”, napisał też piosenkę o słynnej postaci z kreskówki – Pszczółce Mai.

Komentowanie wyczone.