Uwaga na oszustwa na OLX

OLX to globalna platforma ogłoszeniowa, która umożliwia ludziom kupowanie i sprzedawanie lokalnie w ponad 40 krajach. Pomagamy naszym użytkownikom znaleźć pracę, kupić i sprzedać samochody, domy, meble i wiele innych. Dokłada wszelkich starań, aby chronić Twoje dane osobowe i zapewnić Ci bezpieczne korzystanie z Internetu. Niniejsza Polityka prywatności wyjaśnia, jakie dane gromadzi się o użytkowniku podczas korzystania z usług; w jaki sposób wykorzystuje się takie dane; kto może mieć do nich dostęp; oraz jakie są prawa użytkownika OLX.

Oszuści wykorzystują zaniedbania sprzedawców OLX wciąż poszukują łatwych zysków. Dowodem jest kolejne zgłoszenie otrzymane przez redakcję. Czytelniczka pokazała rozmowę, w której kupujący rzekomo zasugerował jej, że zapłaciła za towar i że trzeba go „odbierać”. Sprzedając towary przez Internet, zawsze warto zrealizować transakcję tylko przez daną platformę, opisaną tutaj stronę OLX. Kontaktowanie się z kupującymi za pośrednictwem kuriera lub poczty elektronicznej może w wielu przypadkach prowadzić do problemów, w tym do ewentualnej utraty środków z kont, a przynajmniej kradzieży danych, w tym logowania do bankowości elektronicznej.

Innym przykładem takiej sytuacji jest relacja czytelniczki, która spotkała się z podobną sytuacją na WhatsApp. Skontaktowała się z nią osoba rzekomo zainteresowana zakupem z reklamy na OLX w celu wygodnej wysyłki za pomocą InPost. „Zamówię kuriera i zapłacę za wysyłkę” – z oświadczenia. Czytelniczka początkowo zgodziła się z ofertą, ale kiedy otrzymała link z instrukcją, jak „pobrać” za zamówienie, zorientowała się, że coś jest nie tak, co oczywiście było próbą oszustwa. Kontakt olx to prosta forma komunikacji z działem obsługi klienta. Olx komunikuje się z klientami na wiele dostępnych sposobów.

Opisany przypadek na tle OLX to typowe oszustwo, które krąży w sieci od miesięcy, jeśli nie lat. Domniemany nabywca udawał, że jest zainteresowany produktem i wysłał ofierze link do śledzenia przesyłki lub odebrania pieniędzy. Często wykorzystywane są zdjęcia znanych kurierów. Oprócz opisanej tutaj tzw. dostawy InPost popularne są również podobne scenariusze z dostawą DPD. W takim przypadku link nie działa, ale zwykle prowadzi do oszustów próbujących uzyskać dane osobowe lub zalogować się do fałszywych formularzy bankowości internetowej. W takim przypadku zalecamy po prostu zignorowanie wiadomości otrzymywanych przez WhatsApp. Dokończenie transakcji poprzez mechanizm danej strony z reklamami (tutaj OLX) to tak naprawdę jedyna szansa na potwierdzenie, że kupujący ma dobre intencje i faktycznie jest zainteresowany produktem.

Komentowanie wyczone.